Şablon Uzantı Yapılandırması

Hakkında

Piwigo galeriniz var olan şablon dosyalarının kişisel uyarlamalarla değiştirilmesi ile özelleştirilebilir. Örneğin, varsayılan başlık şablonu (header.tpl) özelleştirilmiş bir başlık şablonu (my-header.tpl) ile değiştirilebilir. Değişiklik veri tabanına gönderildiğinde galeriniz varsayılan yerine yenilediğiniz şablonu görüntüleyecektir.
Şablon uzantıları yeni veya uzman her iki kullanıcı grubu için de tema oluşturmak için güçlü bir yol sağlar. LocalFiles düzenleyicisi ile çalışarak kendinize ait alt temalar yaratabilirsiniz.

Esas (Orjinal) Şablon

Bir tema, galeri sayfalarınızı oluşturan bir kaç adet şablon dosyasından oluşur. Bunlar esas (orjinal) şablonlardır.

İsteğe bağlı URL anahtar kelimeleri

Bunlar modül adından sonra gelen galeri URL'sinde bulunan kelimelerdir. Bunlar aynı zamanda kalıcı bağlantı olabilirler (Detaylı bilgi için kalıcı bağlantı dokümanını inceleyebilirsiniz). UYARI: Eğer aynı esas şablon ve aynı anahtar kelime bir veya bir kaç kişisel şablonda kullanılırsa, sadece en sonuncusu etkinleştirilir.

Bağlı Tema

Şablon dosyalarının yenileriyle değiştirileceği temaya Bağlı Tema denir.

Esas (Orjinal) şablonlar nerdedir?

Orijinal şablonlar, her tema ile birlikte gelen şablon dosyalarıdır. Bunlar /themes/default/template (yada themes//template) alanında bulunurlar. Bu şablon dosyaları yerinde düzenleme yapılmamalıdır, tema güncellemesi sırasında değişiklikler kaybedilir.
Desteklenen esas (orjinal) şablonlar arasında bunlar vardır:

Özelleştirilmiş şablonların kaydedilmesi

Özelleştirilmiş şablonlar template-extension dizini veya alt dizinlerine kaydedilmelidir. Örneğin, /template-extension/my-default/header.tpl (yada /template-extension//header.tpl). Şablon dosyaları uzantısı .tpl olacak şekilde her adı alabilirler. Alt dizinlerdeki şablon dosyaları Şablon yapılandırma ekranında kullanılabilir özelleştirilmiş şablonlar olarak gözükürler.

Özelleştirilmiş şablonların etkinleştirilmesi

Değiştirmek için esas (orjinal) şablonu seçin. İsteğe bağlı olarak özelleştirilmiş şablonun sadece o anahtar kelime ile sayfalarda gösterildiğinden emin olmak için bir URL anahtar kelimesi seçin. Bağlantılı temayı seçin ve değişiklikler o temada etkinleşecektir. Değişiklikleri veri tabanına gönderin..

Özelleştirilmiş şablonları devredışı bırakmak

Esas (orjinal) şablondaki seçimi kaldırın ve değişikliği veritabanına gönderin.
template-extension dizinindeki özelleştirilmiş şablon dosyalarını silin.

Uyarılar